Što je šarlah?
Šarlah je jedna od dječjih bolesti koju su pripitomili antibiotici. Nekad je to bila raširena i opasna bolest, no danas je rijetka i lako se liječi. Bolest se najčešće javlja kod djece između druge i desete godine. Nakon inkubacije od dva do pet dana, bolest obično započinje s vrlo visokom temperaturom, do 40 °C. Oko 12 do 48 sati kasnije javlja se prepoznatljiv grimizni osip, prvo na vratu i prsima, a onda po cijelom tijelu. Osip je na dodir sličan brusnom papiru i najgušći je iznad pazuha i u preponama. Jezik isto lako otekne i postane svijetlocrvene boje. Nakon tri dana osip i vrućica se povuku, no jezik može ostati otečen još nekoliko dana.
Za razliku od drugih dječjih bolesti poput rubeole i ospica, šarlah se mora aktivno liječiti jer u suprotnom može dovesti do artritisa, žutice, bubrežnih tegoba i reumatske groznice.
Uzroci:
Šarlah je zarazna bolest koju uzrokuje streptokokna bakterija, a širi se dodirom sa zaraženom osobom ili udisanjem bakterije. Kad se nađe u ždrijelu ili grlu, bakterija se razmnožava i stvara otrov (toksin) koji kola krvlju izazivajući opisane simptome.
Simptomi:
Šarlah se najčešće javlja kod djece. Simptomi su sljedeći:
- svijetlocrveni ili grimizni osip, koji se obično prvo javlja na vratu ili prsima
- visoka temperatura
- upala grla
- jezik prekriven crvenim pjegama
- oticanje limfnih čvorova vrata
- povraćanje
Obratite se liječniku:
Ako se kod djeteta pojave simptomi šarlaha, posebice ako je dijete nedavno preboljelo streptokoknu upalu grla. Ako se ne liječi, šarlah može izazvati teške komplikacije koje zahvaćaju srce, bubrege i druge organe.
Dijagonostički postupci:
Pedijatar će pregledati djetetovo grlo i učiniti kulturu brisa grla kako bi se ustanovilo je li prisutna strep-tokokna bakterija.
Liječenje:
U slučaju da se ne liječi antibioticima, šarlah može imati ozbiljne komplikacije. Ako mislite da je vaše dijete oboljelo od ove bolesti, odmah se javite pedijatru.